ترمه رضایی
 
 
 
 

محمد غلام رضایی معروف به رضایی، احیاگر ترمه رضایی در قرن اخیر فن بافندگی ترمه را از 8 سالگی در کارگاه پدربزرگ خود به عنوان گوشواره کش آغاز نمود. آنچه در کارگاههای نساجی ترمه بافی در آن زمان مرسوم بود بافت طرحهای استادان قدیمی این رشته نظیر استاد حسن اخوان و نجاریان بود که توسط بافندگان ماهر آن دوران برادران عاشق معلی، هاشمیه، سالاری، محمد علی دکتر، شیمیایی (طراح-بافنده) و غیره تولید می شد. بافت هر طرح جدید پس از ترسیم بر کاغذ و رنگ آمیزی نیازمند اجرا بر روی دستگاه بافندگی بود؛ این عمل را نقش بستن و آنان که این دانش را داشتند نقشبند می گفتند (غیاث الدین نقشبند از معروفترین استادان این فن در دوره صفوی بود)؛ از انجاییکه افراد انگشت شماری از آن بهره می بردند، تولید ترمه با طرح جدید چندان رایج نبود.

محمد رضایی، طراح و نقشبند معروف یزدی، نقش بستن را در جوانی اموخت و با داشتن ذوق هنری اقدام به طراحی طرحهای جدید نمود و بستن نقش آنها را خود انجام می داد. وی با خلق و بافت طرحهای جدید به هنر طراحی و بافت ترمه جانی تازه بخشید و فرزندانش راه پدر را  ادامه مي‌دهند. فرزند ارشد استاد، محمد حسین غلام رضایی (علی رضایی)، اولین طراحی خود را در 13 سالگی انجام داد و نقش آن را بست. وی در سن 26 سالگی زمانی که کارشناس فنی سازمان صنایع دستی بود به دریافت مدال (جایزه ممتاز) سازمان صنایع دستی ایران به سبب احیا هنر زری بافی در یزد و بکارگیری نقوش ترمه در زری مفتخر گردید. توانایی مهدی رضایی در طراحی، کاظم رضایی در تولید و ارائه اولین طرح حاشیه دار در ترمه توسط جواد رضایی و در حال حاضر مجموعه ای از سه گروه طراحی، 4 واحد تولیدی و بیش از 10 واحد تکمیل و دوخت سبب شده است ترمه رضایی همچنان پیشرو بون خود در هنر صنعت ترمه را حفظ نماید.

رکن اصلی مجموعه حال حاضر ترمه رضایی که اکنون بیش از هفتاد سال از ظهور مجدد آن در قرن اخیر میگذرد بر پایه طراحی بنا شده است. خلق طرحهای منحصر بفرد با تلفیق هنر بزرگان طراحی ترمه، هنر طراحان چیره دست امروز و ایده های نوین سر لوحه مجموعه قرار دارد. ترمه رضایی با ثبت طرحهای خود در اداره مالکیت های معنوی سعی می نماید از کیان این هنر پاسداری کند.

از طرفی، آنچه طراحان ترمه رضایی بر روی کاغذ می آفرینند برای آنکه بهتر در بافت ترمه نمایان شود مجموعه تولید را ملزم ساخته تا از مرغوبترین و ظریفترین نخهای ابریشمی ویسکوز و بیشترین تراکم بافت بهره بجوید. نیل به این هدف سبب گردید تا ترمه رضایی دارنده بزرگترین ماشین بافندگی در ایران باشد.

طرحهایی که اکنون در مجموعه تولید می گردد به دو گروه طرحهای حاشیه دار و بدون حاشیه تقسیم میشود. از هر طرح طیف گسترده ای از رومیزی در ابعاد مختلف، سرویس روتختی، سجاده و جانماز و ... طراحی و تولید می گردد و پس از عملیات تکمیل و دوخت در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد.

 تلفن روابط عمومی: 09128792647 (0912TRYCOIR)